Čtverzubec trpasličí 1.5 cm - Carinotetraodon travancoricus

Neohodnoceno
Dostupnost Skladem
Kód: 1730
145 Kč
Čtverzubec trpasličí 1.5 cm - Carinotetraodon travancoricus
Neohodnoceno
shutterstock 1935073154 2
Novinka Tip
Certifikovaná přeprava

ejmenší zástupce z čeledi Tetraodontidae. Nejlépe se jim daří v zarostlé nádrži. Také mají rádi plovoucí rostliny ve kterých se mohou schovat, nebo ve kterých také rádi odpočívají. Čilá ryba. Agresivita záleží na samotném jedinci. Raději používat písčité dno. Chováme je ve sladké vodě. Potřeba velkého množství úkrytů při chování více jedinců. Jsou citlivé na amoniak a dusitany, nutná častá výměna vody, je vhodné obsah těchto látek ve vodě kontrolovat a dodržovat hygienu nádrže. Potřebuje prostor pro plavání. Nepřirozené tmavé fleky na kůži mohou signalizovat nemoc či stres, ale musíme brát v potaz, že barva skvrn může přecházet od světle zelené přes modrou k tmavě hnědé až černé. Také stočený ocas může kromě manévrování znamenat diskomfort. Při ohrožení se nafoukne. V tomto stavu není dobré jej v případě potřeby vytahovat síťkou, ale pomocí nádoby tak, aby zůstal stále ponořen ve vodě. Také se může stát, že místo vody do těla natáhnou plyn, což může mít za následek jejich vzplynutí k hladině, pokud se tak stane, musíme dávat pozor, aby byl daný jedinec stále pod vodou, aby se neudusil.

Tito čtverzubci jsou známí, že se třou bez stimulace chovatele. Doporučuje se chovat 2-3 samice na 1 samce. Jikry kladou na listy rostlin. Teplota vody by měla být cca 27 °C. Po rozplavání mladí jedinci přijímají drobnou živou potravu (dafnie, artemie a cyclop).

Sameček je obvykle menší než samička a má na břiše černý (hnědý) pás táhnoucí se od ocasní ploutve až k tlamce. Dospělého samce lze poznat podle světlých „vrásek“ za očima.