Závojnatka - Carassius auratus l.f. White Telescope 6 cm

Neohodnoceno
Dostupnost Momentálně nedostupné
Kód: 2480
239 Kč
Závojnatka - Carassius auratus l.f. White Telescope 6 cm
Neohodnoceno
Certifikovaná přeprava

Mírumilovná ryba, dovezená do Evropy už v 17. století. Vzhledem i svým chováním připomíná kapra. Mají rády společnost vlastního druhu. Pozor na přemnožení. Vytírá se v podstatě na cokoli, pokud teplota v nádrži překoná 20 stupňů. Stává se, že po několika letech má chovatel nádrž přeplněnou. Karas je velmi nenáročný na kvalitu vody, snáší dobře nízký obsah kyslíku (i krátkodobé deficity) a je poměrně odolný vůči nemocem. Nevyžaduje téměř žádnou péči, je vděčným obyvatelem i naprosto neudržovaných nádrží, i když má své limity. Drží se spíše při dně, za slunečných dnů však vyplouvá k hladině a vyhřívá se. Vyšlechtěným podruhem je karas zlatý schubunkin (Carassius auratus schubunkin), který svým vzezřením připomíná kapra KOI, kombinace černé, červené, bílé a modré barvy. Stále se šlechtí další druhy, např.: Carassius auratus blue, Karas sup. collor (Red+Black), Karas sup. collor (Red+White), Karas zlatý - citrón...

Ohledně původu karase zlatého se dlouhá léta vedly spory. Podle některých odborníků byla tato forma vyšlechtěna z karase obyčejného (Carassius carassius), podle jiných se naopak jednalo o formu karase stříbřitého (Carassius gibelio). Nová studie však pomocí genetické analýzy zjistila, že se jedná o domestikovanou formu samostatného taxonu pocházejícího z jižní Číny, a tak oficiálně byl i uznán latinský název Carassius auratus.

Podobně jako příbuzné druhy, i karas zlatý je schopen vytvářet plodné křížence s blízko příbuznými druhy (v rámci celého rodu Carassius, či dokonce is kaprem (Cyprinus sp.)).

Vytírá se už ve druhém roce života. Nejlépe se vyvolá tření zvýšením teploty na 20 stupňů. Na samečcích by se měla objevit třecí vyrážka. Oplodněné jikry zůstanou přichycené na rostlinách i kamenech a vyvíjejí se cca 4 dny v závislosti na teplotě. Když se plůdek vykulí, je asi 6 mm velký a leží na dně, během týdne zpracuje žloutkový váček a pak se rozplave. Rodiče nepečují o potomstvo.

Rozdíly mezi pohlavími jsou vidět teprve u pohlavně zralých jedinců. U samiček je nápadná kulatější a plnější břišní linie, u samečků se objevuje tzv. třecí vyrážka v období tření.

Všežravec - vločky, pelety, živé krmivo.