Razbora thajská 1-1.5cm - Boraras naevus

Neohodnoceno
Dostupnost Skladem
Kód: 1451
55 Kč
Razbora thajská 1-1.5cm - Boraras naevus
Neohodnoceno

Malá plachá rybka, která má ráda zarostlou nádrž. Vhodné je chovat s dalšími razborkami rodu Boraras, nebo v jednodruhové nádrži v hejnech (vhodnými společníky jsou krevetky). O těchto rybkách je zatím jen málo informací (český název zatím není taxonomicky schválen). U nás je velmi obtížné ji sehnat (nejčastěji se prodává na trhu v Německu). Potřebuje kyselejší a měkkou vodu, chov je vzhledem k její velikosti poměrně náročný, odchov je pak jen pro zkušené akvaristy. Podle prozatím dostupných informací se jedná o varietu odvozenou od druhu Boraras maculatus (Duncker, 1904) - Razbora trpasličí.

Klidná hejnová rybka. Pokud není ve společnosti alespoň 8 kusů svého druhu, je lekavá a schovává se. Chovat s rybkami podobně malými nebo s krevetkami.

Je velice náročný. Teplota vody cca 26 stupňů, pH 5,8-6,3 a tvrdost 0-7 °dgh. Chovný pár (lépe chovná skupina 3 samci a 6 samic) klade jikry do jávského mechu (vytíračka cca 10 litrů ze 2/3 naplněné jávským mechem). Ihned po vytření je nutné pár (skupinu) odlovit (požírají jikry). Potěr se líhne do dvou dnů a je velmi droboučký. Problém je krmení. Takto malý potěr musí být krmen pouze velmi drobnou živou potravou - nálevníci, vířníci. Později přijímá nauplie žábronožky solné. Z jednoho tření se zpravidla podaří odchovat jen několik desítek mladých (cca 30-40).