Krunýřovec L340 4 cm - Hypancistrus spec. `Mega Clown Pleco`

Neohodnoceno
Dostupnost Skladem
Kód: 625
750 Kč
Krunýřovec L340 4 cm - Hypancistrus spec. `Mega Clown Pleco`
Neohodnoceno
Krunýřovec L340  4 cm - Hypancistrus spec. `Mega Clown Pleco`
Novinka Tip

Krunýřovec L340

Odchov je jednoduchý. Ryby je nejlépe chovat párově popř. 1 samec + 2 samice. Při skupinovém chovu s více samci pohromadě (obzvlášť pokud jsou samci zhruba stejně velcí) hrozí zranění samce hlídajícího nejlepší úkryt. Nejčastěji jde o odření boku těla vzadu u ocasu. Toto zranění se poté může zanítit a a ryba dokonce uhynout. Navíc pokud se o budku bijí 2 samci tak se do ní samice nemá šanci dostat. Tito hypancistrusové se třou pravidelně – v případě přirozeného odchovu kdy samec hlídá potěr až do opuštění budky v intervalech cca. 3-4 týdnů. Pokud je v nádrži samců víc, tře se dle mých zkušeností jen nejsilnější samec, kterému samice dávají přednost. Zaznamenal jsem podobně jako u Ancistrus sp. dva výtěry u jednoho samce zároveň i když byli v nádrži další samci hlídající jeskyňky.

Samci většinu svého života stráví v jeskyňce při hlídání jiker a potěru nebo čekáním na třeníchtivou samici, budku neopouštějí ani při přesunu úkrytu s jikrami do elementky.
Ryby začínají s pohlavní aktivitou ve velikosti cca 4-5 cm.

Stimulovat ke tření tento druh není nijak složité. Ryby nevyžadují žádné úpravy parametrů kvality vody, u dostatečně krmených ryb se samice plní jikrami velice rychle a vytírají se prakticky do 14 dní, co samec skončí s hlídáním předchozího výtěru. K výtěru dochází v období vysokých teplot 30 – 31 °C.

Jedná se o málo plodný druh, jiker je cca 6-8 ks. Potěr po opuštění úkrytu přijímá mikry, spařený salát či jemnou kvalitní granulovanou potravu. Artémie jsou samozřejmě ideální, ale nejsou nutné. Odchov je při pravidelném krmení jednoduchý a potěr roste poměrně rychle.

Samci mají delší odontody, a otrněnější delší paprsky prsních ploutví.
Samice jsou menší, v pohlavní zralosti v břišních partiích značně plnější.

Jedná se o všežravé sumce, které lze krmit běžnými krmivy pro akvarijní ryby.
Přednost dávají stravě masité – mraženým larvám hmyzu, korýšům či rybímu masu, konzumují však bez problémů také potravu sušenou a občas i rostlinnou.