Živorodka Wingeova 2.5 cm - Poecilia sp. Endleri Lemon

Neohodnoceno
Dostupnost Skladem
Kód: 1129
49 Kč
Živorodka Wingeova 2.5 cm - Poecilia sp. Endleri Lemon
Neohodnoceno
Živorodka Wingeova 2.5 cm - Poecilia sp. Endleri Lemon
Novinka
Certifikovaná přeprava

Je to jedna z nejmenších živorodek, nedávat k velkým rybám! Samečci jsou nádherně zbarvení. Ryba je velmi živá, spolehlivě se množí a úmrtnost mláďat je minimální. Vhodná ryba pro začátečníky. I když je nenáročná na kvalitu vody a celkově na chov, nemělo by se zapomínat na pravidelné odkalování a výměnu vody. Často bývá v miniakváriích a jako u každé živorodky je její produkce odpadních látek vyšší. Při zanedbávání péče hrozí zaplísnění a bakteriální rozpad ploutví. V nádrži by mělo být přiměřené osázení rostlinami (umělé nejsou vhodné) a prostor pro plavání. Je vhodné je chovat v hejnu, jinak se mohou schovávat.

Živorodka Endlerova je vhodná buď do druhových akvárií (i v kombinaci s drobnými bezobratlými - trpasličími krevetkami (např. Caridina sp.) nebo do společenských nádrží s rybami srovnatelné velikosti.

Gravidita trvá přibližně 25 dní, ale na samici není příliš vidět. Rodí přibližně 10 mláďat (podle velikosti, starší samice i třicet mladých), která ihned přijímají běžnou potravu přiměřené velikosti, nejvhodnější je z počátku drobné živé krmení (žábronožka). Rodiče potomky žerou minimálně, další ryby z hejna však ano (ideální je nechat samici odrodit v porodničce a po porodu odlovit). Dospívají velmi rychle, během několika týdnů. Před porodem mají černou skvrnu zralosti a hranaté velké bříško.

Samci jsou oproti samičkám menší, dorůstají do velikosti pouze 2,5 cm. Mají na sobě oranžovou (hřbet a ploutve), černou (hřbet, bok a lemy ploutví), zelenou (boky), a svítivě modrou barvu (břicho), střed ocasní ploutve je průhledný. Samci mají pohlavní orgán - gonopodium (v kopulační orgán přeměněná řitní ploutev samců ryb z čeledi živorodkovitých). Samice dosahují délky až 4 cm, tělo mají podlouhlejší než paví očko a skvrna gravidity je mnohem menší. Nedosahují barevnosti samců, základní zbarvení těla je stříbrné. Barevně jsou tyto rybky stálé, jen výjimečně ale je možné vidět nepatrné rozdíly, čehož se v současnosti využívá při křížení těchto živorodek. V Německu se již s nimi soutěží, podobně jako se šlechtěnými pavími oky. Pokud máte v akváriu jedince jinak zbarvené nebo jiné velikosti, jedná se často o křížence s Poecilia reticulata (Pavím očkem).

Všežravec: živá potrava, mražená, vločky, tablety, granule i zelené krmení a řasy.

Vyšší teploty život ryb zkracují, ale snáší dobře teplotní interval od 18 do 30 stupňů a dožívají se i dvou let.