Plata skvrnitá 3.5 cm - Xiphophorus maculatus - mix barev
Klidná, tolerantní, hejnová ryba vhodná i do společenských nádrží s podobně velkými rybami. Samci mají mezi sebou hierarchii, kdy alfa samec odhání slabší jedince.
Velmi čilá vytrvalá ryba. Přírodní forma je zelená se stříbrným leskem, ale existuje mnoho dalších barevných forem, s různě tvarovanými ploutvemi, což vzniklo dlouhodobým šlechtěním. Přírodní forma dorůstá ve své domovině až do velikosti 16 cm (samice), v akváriích jsou ale většinou výrazně menší a dožívají se také kratšího věku. Potřebují pro dobré prospívání prostor pro plavání a dostatečně proudící vodu, samci se často prohánějí a v malém prostoru může dojít k ubití slabšího samce. Nutné je také mít v nádrži dostatek rostlin a úkrytů, aby se samice mohla schovat před neustále dotírajícím samcem. Pouze 1 samice v nádrži se samcem často vede k její předčasné smrti, jelikož ji samec doslova uštve. Je to celkově nenáročná rybka, vhodná pro začínající akvaristy, což ale neznamená, že není třeba se starat o čistotu akvária a pravidelně vyměňovat vodu, vhodné je také silnější proudění vody z filtru (stojatá voda není vhodná). Špatné podmínky v nádrži vedou k tomu, že potěr umírá dříve, než dosáhne dospělosti a celkově ryby žijí i méně než 1 rok, často trpí různými nemocemi. Naopak v dobrých podmínkách velmi dobře prospívají a chovatel se z jejich přítomnosti může těšit téměř neomezeně dlouho, jelikož se pravidelně a dobře množí a z vrhu vždy několik mláďat přežije.
Nádrž střední velikosti, dostatek jemnolistých rostlin pro úkryt mladých rybiček před žravostí samičky. Počet vržených mláďat se řídí velikostí samičky a činí 40-150 kusů. Při tření dochází k oplodnění jiker v těle samičky. Březí samička se pozná podle skvrny březosti, což je tmavá skvrna na koncové části břicha před řitní ploutví. Doba březosti trvá 4-6 týdnů. Samička vypuzuje z těla jikry se zcela vyvinutými rybami, které po opuštění matčina těla protrhnou prudkým trhnutím blánu jikry a ihned plavou. Pokud chcete zachránit mladé musíte odlovit samici, jinak většinu potěru sežere. Ve společenských nádržích je třeba počítat s velkými ztrátami. Pokud je ale nádrž dostatečně zarostlá, z každého vrhu několik rybek přežije. Potěr po cca 1 hodině od porodu ihned přijímá všechny druhy akvarijní potravy úměrné jeho velikosti.
Samička je větší, zavalitější a má ocasní ploutev bez mečovitého výrůstku. V dospělosti má jasně viditelnou skvrnu březosti. Samec má řitní ploutev přeměněnou v tzv. „gonopodium“, které slouží k oplodnění samice a ocasní ploutev protaženou do špice (mečíku).
Všežravec - ideální jsou vodní blechy nebo komáří larvy, vyšší podíl rostlinné potravy je nutností. Konzumují všechny druhy akvarijní potravy.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.