Heros severum `Red Spotted` 7 cm

Neohodnoceno
Dostupnost Skladem
Kód: 2450
990 Kč
Heros severum `Red Spotted` 7 cm
Neohodnoceno

Dlouhověká ryba, která se slušně snáší v akváriu s jinými rybami. Mladé ryby mají bílou barvu s černým zebrováním a nemusí mít červené oči. S růstem se jejich barva mění na šedou a u samce na světlou, žluto-hnědou, pruhy jsou v dospělosti nevýrazné. Hlava má z boku perleťové zbarvení (modro-zelené), (neplatí pro Heros severus gold). Mají rádi nádrž s rostlinami po stranách akvária (občas je okusují), které jim ale nesmí překážet, jinak je vyhrabou a s prostorem pro plavání a předvádění se. Potřebuje v akváriu místo, pro vytvoření svého teritoria. Tato rybka patří mezi méně agresivní cichlidy, kterou je možné bez větších problému chovat ve společnosti jiných ryb. Jako u většiny cichlid je však dobré udržovat akvárium v čistotě a zajistit dobrou filtraci vody. Proudění vody jen mírné, vzduchování není potřeba. Rostliny volíme raději tuholisté a dobře zakořeněné a upevněné, jinak je mohou ze substrátu vyhrabat. Dno by mělo být písčité nebo velmi drobný štěrk, který nesmí být ostrý. Je známo několik barevných variet včetně albinotické a xantorické formy.

Před třením se pár namlouvá vlněním, chytáním za tlamy a čištěním kamene, na který se poté vytírají. Nakladené jikry samice hlídá a vířením vody ploutvemi jim dodává kyslík, samec hlídá okolí. Samice klade až 1000 poměrně velkých jiker. Potěr sa líhne za 3 dny a za 3-5 dnů se rozplave. Rodiče se o potěr starají vzorně, často ho přemísťují. Hned po rozplavání můžeme krmit čerstvě vylíhlou artémií.

Samec je větší, má protaženější svislé ploutve a po stranách těla hnědo červené skvrny. Samici tyto skvrny většinou chybí, při tření má tmavší (šedo-černou) barvu se zebrováním (neplatí pro Heros severus gold).

Masožravec - v akváriích přijímá umělou potravu, občas zelené krmení, ale měl by být krmen převážně živou nebo mraženou potravou.