Mřenka nádherná 8 cm - Botia macracantha
Mřenka nádherná je jedna z nejhezčích sladkovodních ryb chovaná v akváriích co se barevnosti týká. Tělo má žlutou barvu s výraznými, příčnými, černými pruhy. První pruh jde přes oko a třetí pak zasahuje hřbetní a řitní ploutev. Všechny ploutve jsou červenooranžové. Při soubojích nebo ve stresu dokáží výrazně změnit barvu.
Ve volné přírodě dorůstá až do velikosti 30 cm, v akváriích je ale výrazně menší, zpravidla okolo 17 cm. Vytrvalá, ale plachá ryba. Nejlépe se cítí v malé skupince. Je-li chována samostatně, schovává se. Miluje množství úkrytů, dobře zarostlou nádrž, ovšem s dostatečně velkým prostorem pro plavání. Vyžaduje čistou vodu, pravidelné čištění dna a účinnou filtraci. Ve znečištěné vodě trpí nemocemi (nejvíce krupička) a často hyne. Pozor také na příliš tvrdou vodu, ve které se jí nedaří. Není to ryba pro úplné začátečníky. Je citlivá i na vyšší hladiny dusíkatých látek. Dno by mělo být písčité nebo z jemného štěrku, aby ho mohly prohrabávat. Větší jedinci mohou poškozovat především jemnolisté rostliny. Aktivnější jsou za soumraku a v noci. Akvárium by mělo mít tlumené osvětlení nebo na hladině plovoucí rostliny. Nákup těchto ryb by měl být činěn z rozmyslem. Prodávají se často ve velikosti okolo 4 cm, ale velmi rychle dosáhnou cca 13 cm a růst pak pokračuje. Je naprostým nesmyslem je pořizovat do nového akvária, kde hladina dusíkatých látek není ustálená. Jako požírači šneků jsou sice výkonní, ale to jsou všechny druhy z rodu Botia, přičemž mnohé dorůstají menších rozměrů (např.: Botia striata, Botia almorhae).
Pod očima mají malé výstupky, které používají v soubojích a někdy při lovení potravy, a dokáží s nimi způsobit bolestivé zranění. Je neobvyklá svým chováním. Často se stává, že se z nudy „dělají mrtvé“ (leží na boku na dně), plavou na boku nebo vertikálně s hlavou nahoře a ocasem dole. Při rozčílení, krmení..., mohou vydávat silný „klikací“ zvuk, který může vadit (zejména v noci, kdy jsou nejaktivnější) - je to jistý druh jejich komunikace. Jsou společenské, často se druží s podobnými druhy.
Všežravec, ale živá nebo mražená potrava musí převládat. Ideálním krmením jsou patentky, různí červi a menší vodní hmyz. Potravu si zpestřují konzumací plžů (okružáci, levatky.... pouze piskořky mají na ně příliš tvrdou ulitu). Vhodné je dokrmovat zelenou potravou (salát, špenát, okurka, hrách..., nebudou si pak příliš všímat rostlin v akváriu). Příležitostně přijímají i vločkové krmivo, granule a tablety pro obyvatele dna. Pokud jsou krmeny jen umělou potravou a tabletami, mohou strádat a jsou náchylnější k nemocem. Patří k výkonným požíračům zbytků krmiva v celém akváriu, především však na dně.